- Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
- Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
- Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.
- Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
Młodzież „Kopernika” w programie „PoczytajMy"
W tym roku szkolnym uczniowie klasy II e i III e wezmą udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”. W ramach projektu młodzi ludzie przy wsparciu opiekuna tworzą klub czytelniczy i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Zamierzamy więc nawiązać współpracę z osiedlowymi przedszkolami i szkołami podstawowymi. Wspólne czytanie książek jest szansą na zaangażowanie się młodzieży w działania na rzecz innych oraz na propagowani czytelnictwa. Po lekturze zadaniem młodzieży Kopernika będzie przygotowanie wspólnej zabawy, zajęć plastycznych, inscenizacji.
Program „PoczytajMy”: